Odbywające sie co dwa lata konferencje "Język trzeciego tysiąclecia" to spotkania bardzo wyjątkowe, integrujące środowisko językoznawcze i różne neofilologie w otwartej i dostępnej dla osób zainteresowanych dyskusji nad trudnymi zagadnieniami języka, przekładu, komunikacji międzykulturowej czy dydaktyki języków obcych.
Zachęcamy do prześledzenia dotychczasowego, niemałego już dorobku naszych konferencji.
Język trzeciego tysiąclecia XI, 2-4 grudnia 2020
Język trzeciego tysiąclecia X, 21-23 marca 2018 r.
Język trzeciego tysięclacia IX, 16-18 marca 2016 r.
Język trzeciego tysiąclecia VIII, 13-14 marca 2014 r.
Język trzeciego tysiąclecia VII, 14-16 marca 2012 r.
Język trzeciego tysiąclecia VI, 17-19 marca 2010 r.
Język trzeciego tysiąclecia V, 13-16 marca 2008 r.
Język trzeciego tysiąclecia IV,9-12 marca 2006 r.
Język trzeciego tysiąclecia III, 4-7 marca 2004 r.
Język trzeciego tysiąclecia II, 28 lutego-2 marca 2002 r.
Język trzeciego tysiąclecia I, 2-4 marca 2000 r.
Wiodącym tematem konferencji "Język trzeciego tysiąclecia VI" była: Terminologia w naukach o języku i komunikacji międzykulturowej - kod dla wtajemniczonych czy narzędzie poznania?
Próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć na pytania:
Jak mówić o języku i językoznawstwie, aby dotrzeć do odbiorcy?
Jak zainteresować problematyką językoznawczą?
Konferencja była ze wszech miar udana. Serdecznie dziekujemy wszystkim uczestnikom za wygłoszone referaty i udział w dyskusjach.
PROGRAM KONFERENCJI (DO POBRANIA - pdf)
Artykuły zgłoszone do druku pozostają w redakcji. Publikacja trzech tomów monograficznych przewidziana jest na I kwartał 2012 r.
Tekst podstawowy
1/ Cytat/motto przed głównym tekstem należy przesunąć do prawego marginesu.
2/ Pierwszy akapit artykułu bez wcięcia akapitowego, podobnie jak pierwsza linijka każdego nowego podrozdziału.
3/ W tekście można wyróżniać wyrazy lub zdania wytłuszczeniem. Nie stosować podkreśleń.
4/ Przykłady można wyróżniać „buletami" lub innym znakiem.
5/ Stosować skróty polskie: por., zob. i in. Nie stosować etc., et al. itp.
6/ Pojęcia zapisywać w podwójnym cudzysłowie, nazwy metafor kapitalikami.
7/ Stosować w zasadzie tylko nawiasy okrągłe, ale nawiasy kwadratowe [ ] można stosować dla uwag odautorskich w cytatach lub przykładach, lub dla oznaczenia usuniętych fragmentów cytatu lub przykładu. Unikać nakładających się nawiasów, w sytuacji współwystępowania nawiasów należy zastępować je przecinkami.
8/ Stosować pojedynczy znak ukośnika / .
Cytaty
1/ Nazwiska autorów cytowanych podawać bez imion i inicjałów.
2/ Cytaty w podwójnym cudzysłowie „", jeśli są cytowane w tekście, natomiast przy dłuższych fragmentach (ponad 4 linijki) bez cudzysłowu. Należy oddzielić każdy taki większy fragment od reszty tekstu. Nie stosować w takich cytatach kursywy.
3/ Wyróżnione przykłady oraz dłuższe cytaty oddzielić od tekstu 9 punktowym odstępem.
4/ Wewnątrz cudzysłowów stosować >> << dla zaznaczenia innego cudzysłowu.
5/ Zapis cytatów z gazet:
Polityka 10/03, s. 13,
Polityka 12.03.03, s. 14.
6/ Po cytatach z gazet wyróżnionych z tekstu, a także po innych cytaty umieszczonych poza ciągłym tekstem umieszczamy odsyłacze, po których stawiamy kropkę, np.:
„biada jemu" (Polityka 10/02).
Przypisy i odsyłacze do bibliografii
1/ Przypisy stosować jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Wielkość czcionki - 10.
2/ Literaturę wykorzystaną, cytowaną w tekście zapisujemy skróconym systemem bibliograficznym. Zapis odsyłaczy do bibliografii powinien być następujący:
(Bralczyk, 2002: 13),
(Bralczyk i in., 2002: 13-14),
(Bralczyk, 2002: 20 i nast.)
3/ W nawiasach podawać odniesienia od najstarszych pozycji do najnowszych.
4/ Między dwukropkiem po roku wydania a numerem stroną należy zrobić spację.
5/ Unikać rozpisywania tytułów książek i artykułów w tekście, stosować jedynie odsyłacze do bibliografii.
6/ Nazwy książek, nazwy gazet oraz filmów podawać w kursywie, zaś nazwy artykułów, nazwy programów i słuchowisk podawać w cudzysłowie (tak jak w bibliografii). Nazwy własne, takie jak nazwy supermarketów, stacji telewizyjnych itp. należy podać w cudzysłowie.
Sposób zapisywania bibliografii
1/ Tytuły tomów pisane są kursywą, a tytuły artykułów w cudzysłowie.
2/ W bibliografii ujmować pełne tytuły oraz strony całego artykułu.
Przykłady:
Nycz, R., 1992, „Intertekstualność i jej zakresy: teksty, gatunki, światy", [w:] Między tekstami. Intertekstualność jako problem poetyki historycznej, red. J. Ziomek, J. Sławiński, W. Bolecki, Warszawa, s. 9-42.
Skowronek, K., 1993, Reklama. Studium pragmalingwistyczne, Kraków.
Spitzer, L., 1980, „Amerykańska reklama jako sztuka popularna", tłum. K. Biskupski, [w:] Język i społeczeństwo, red. M. Głowiński, Warszawa, s. 338-382.
Niemojewski, M., 2003, „Talk show - gatunek dojrzały", Zeszyty Telewizyjne 1: 45-57.
Gruza, J., 2003, Telewizyjny alfabet wspomnień, t - talk show, www.tvp.pl/alfabet/t-talkshow.htm.
3/ Bibliografia powinna zawierać tylko pozycje cytowane w tekście. Inne wykorzystane materiały można wymienić oddzielnie przed właściwą bibliografią, np. pod nagłówkiem Wykaz źródeł, Słowniki, Poradniki, Podręczniki, itp.
Tabele
Tabele, ryciny, schematy, wykresy itp. należy dołączyć w osobnych plikach.
Teksty referatów (na dyskietkach w Wordzie wraz z wydrukiem) należy przysłać na adres organizatorów w objętości maksymalnie 15 000 znaków (co daje ok. 10 stron w książce formatu A5) z KOMPLETNĄ bibliografią. Teksty powinny spełniać wymienione powyżej i poniżej wymagania.
Artykuł
1/ W górnym lewym roku należy umieścić imię i nazwisko, poniżej miejsce zatrudnienia - wszystko kursywą.
2/ Wielkość czcionki w całym tekście - 12. Tytuł - 14, podtytuł - 12, bibliografia - 10. Tytuł, podtytuły i bibliografia wytłuszczone.
3/ Tytuł wypośrodkowany, bibliografia też, zapisane jak w zdaniu, bez kapitalików, wersalików itp. 4/ Podtytuły bez wcięć, od lewego marginesu.
5/ Między nazwiskiem i miejscem zatrudnienia a tytułem należy stosować podwójny odstęp, także po tytule. Między tekstem a bibliografią również odstęp podwójny. W całym tekście interlinia 1,5.
6/ Przed artykułem umieścić krótkie streszczenie w języku polskim: bez wcięcia akapitowego, poprzedzone słowem Streszczenie i dwukropkiem, wielkość czcionki - 12, pojedyncza interlinia.
7/ Stosować można różny podział tekstu, zaleca się unikanie numerowania kolejnych podrozdziałów.
Nota o Autorze
Do artykułu prosimy dołączyć krótką Notę o Autorze, z informacjami o Państwa miejscu zatrudnienia, zainteresowaniach naukowych i ważniejszych publikacjach.
Notę należy rozpocząć od imienia i nazwiska, po przecinku podać tytuł naukowy (za wyjątkiem magistra) nie używając skrótów, po kolejnym przecinku resztę treści
.
Streszczenie w języku angielskim
Prosimy też dołączyć półstronicowe streszczenie artykułu w języku angielskim. Rozpocząć od imienia i nazwiska, po przecinku podać w cudzysłowie tytuł artykułu, wszystkie te dane wytłuścić. Poniżej umieścić tekst streszczenia bez wcięcia akapitowego, wielkość czcionki - 12. Streszczenia umieszczone zostaną na końcu tomów, przed notami o autorach.
DO PUBLIKACJI BĘDĄ PRZYJMOWANE TYLKO TEKSTY SPEŁNIAJĄCE PODANE WYŻEJ WYMOGI REDAKCYJNE.
Publikacje będą recenzowane, m.in. pod względem wpisania się w tematykę Towarzystwa „Tertium", a artykuły na podstawie kryterium przydatności do sekcji i koncepcji tomu. Teksty powinny mieć charakter niehermetyczny, być otwarte na inne dyscypliny i ilustrowane przykładami, nie mogą też być zamknięte w specjalistycznej terminologii (w razie konieczności jej użycia redakcja prosi o jej objaśnianie). Takie podejście podyktowane jest naszym zamiarem, aby konferencja i działalność Towarzystwa „Tertium" utrzymały swój otwarty, popularyzatorski charakter.
Wolemy zawsze takiego autora,
który nie tworzy nowych wyrazów,
ani nawet nowych frazesów,
ale za to jest w myśli bogaty.
(Gazeta Literacka 1821)
Szanowni Państwo,
Z wielka przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w konferencji
która odbędzie się, jak zwykle, w Krakowie w dniach 17-19 marca 2010 roku (środa-piątek).
Naszym celem jest integrowanie środowiska neofilologicznego w ramach dyskusji na temat teorii i praktyki komunikacji językowej w różnych kulturach i mediach, jak też metod nauczania języków w ścisłym zespoleniu z badaniami lingwistycznymi.
Proponowany temat wiodący konferencji:
Czy terminologia to instrument, który w natłoku informacji pozwala precyzyjnie nazwać i opisać określone wycinki rzeczywistości, czy sposób na utrudnianie dostępu do informacji i kreowanie statusu? Proponujemy ten temat kierowani potrzebą czasu - studenci na różnych poziomach nauczania mają coraz większe trudności ze zrozumieniem tematyki językoznawczej. Chodzi nie tylko o kursy typu „Wstęp do językoznawstwa", ale o wszelkie kursy poruszające bardziej lub mniej specjalistyczne tematy z użyciem terminologii językoznawczej. Tematem zasadniczym jest również tworzenie terminologii na podstawie przekładu literatury z języków obcych, jak również tworzenie różnych terminów na bieżąco przez poszczególnych badaczy (zwykle są to zapożyczenia lub terminy tworzone na bazie grecko-łacińskiej), co powoduje chaos i niejasność zakresów terminów i sprawia, że młody językoznawca ginie w gąszczu terminologii.
Jak mówić o języku i językoznawstwie, aby dotrzeć do odbiorcy?
Jak zainteresować problematyką językoznawczą?
W zgłoszeniach konferencyjnych priorytetowo traktujemy tematy terminologiczne, ale mile widziane są także referaty mieszczące się w dotychczasowych, usankcjonowanych wieloletnią tradycją polach tematycznych „Tertium" (pragmatyka językoznawcza, odmiany i rejestry języka polskiego, przekładoznawstwo, komunikacja międzykulturowa, kontrasty językowe oraz nauczanie języków obcych), a więc związane z komunikacją językową w szerszym zakresie.
Proponowane tematy wiodące:
terminologia jako instrument w dydaktyce
wstęp do językoznawstwa - rola i sposoby nauczania
terminologia a konceptualizacja
natura języka i myślenia a uwarunkowania lokalne (postrzeganie
obcości jako prestiżowej) - zapożyczać czyli egzotyzować,
czy oswajać?
język mediów a język odbiorców
tworzenie naukowości/nowoczesności/profesjonalizmu
(style retoryczne) przez terminologię
globalizacja terminologii
makaronizacja polszczyzny
tradycja a terminologia
przekład a terminologia
poprawność w terminologii
przekładoznawstwo/traduktologia/translatoryka
systematyczny przekład terminologii obcej - pożyczka czy
metafora rodzima?
eklektyzm terminologiczny
instytucjonalne sposoby porządkowana terminologii
etyka w terminologii
Na każdy z referatów przewidujemy 20 minut oraz 10 minut na dyskusję. Studenci ostatniego roku studiów, pragnący przedstawić swe projekty badawcze, będą mogli zrobić to w ramach sesji pt. Debiuty naukowe, przeznaczonej na 10-minutowe komunikaty. Takich studentów zgłaszają na konferencje wyłącznie promotorzy prac. W planie jest także proponowana po raz pierwszy sesja plakatowa. Zgłoszone w formularzu streszczenia referatów będą dostępne na naszej stronie internetowej. Przewidujemy także książkę ze streszczeniami, którą otrzymają uczestnicy.
W ramach konferencji odbędzie się doroczne statutowe Zebranie Ogólne członków Towarzystwa. Zapraszamy członków „Tertium" do licznego udziału. Przewidujemy także wystawę książek Wydawnictwa „Tertium" i najnowszych publikacji innych wydawnictw. W ramach wystawy zapraszamy do upowszechnienia własnych i polecanych przez Państwa publikacji.
Pełna opłata konferencyjna wynosi 400 zł. Zniżkowa opłata konferencyjna dla członków Towarzystwa „Tertium" (którzy uregulowali składki) wynosi 300 zł. Opłata obejmuje materiały konferencyjne, kawę, herbatę w czasie przerw, spotkanie integracyjne, bankiet, a także publikację pokonferencyjną, nie obejmuje natomiast kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania w czasie konferencji.
Wkrótce przedstawimy tu ofertę polecanych przez nas krakowskich hoteli, pensjonatów, domów akademickich i apartamentów do wynajęcia. Prosimy rezerwować miejsca we własnym zakresie.
Jak zwykle przewidujemy, że wygłoszone na konferencji i pozytywnie zrecenzowane przez Radę Naukową i Redakcję serii „Język a komunikacja" referaty zostaną wydrukowane w tomach pokonferencyjnych. Jednym z warunków przyjęcia artykułów do druku będzie zastosowanie się do wytycznych podanych tutaj.
Zgłoszenia na konferencję przyjmujemy do 20 listopada 2009 r. Należy je przesyłać drogą elektroniczną: formularz na naszej stronie internetowej http://www.tertium.edu.pl.
W razie niemożności skorzystania z tej metody prosimy przesłać zgłoszenie na nasz adres pocztowy (na wydrukowanym z Internetu formularzu):
Krakowskie Towarzystwo „Tertium"
Al. Mickiewicza 9
31-120 Kraków
Z dopiskiem: Konferencja Język trzeciego tysiąclecia VI
Po otrzymaniu mailowej informacji o przyjęciu referatu do wygłoszenia na konferencji prosimy o dokonanie wpłaty do dnia 25 stycznia 2010 r. przelewem na poniższe konto:
Krakowskie Towarzystwo „Tertium"
Bank Spółdzielczy Rzemiosła
Kraków, ul. Dunajewskiego 7
Nr 94 8589 0006 0000 0011 0640 0001
W razie rezygnacji opłata konferencyjna może być zwrócona do dnia 30 stycznia 2008 r. (po potrąceniu 20% kosztów manipulacyjnych). W późniejszym terminie zwrot opłaty będzie niemożliwy.
Zarząd Krakowskiego Towarzystwa „Tertium"
Dr Władysław Chłopicki - Przewodniczący
Dr hab. Maria Piotrowska
Dr Joanna Dybiec
Dr Maria Jodłowiec
Dr Grzegorz Szpila
Dr Anna Tereszkiewicz
Poniżej podajemy listę wybranych miejsc noclegowych położonych w centrum Krakowa. Ceny noclegów obowiązują najczęściej do końca marca 2010 roku. W celu uzyskania dokładnych informacji prosimy kontaktować się bezpośrednio z hotelami. Polecamy gorąco korzystanie z rezerwacji internetowych, takich jak www.booking.com czy www.hrs.com.
Organizatorzy nie pośredniczą w rezerwacji miejsc.
1. Hotel "Sienkiewiczówka", ul. Piłsudskiego16, p. 1-os.: 170 zł, p. 2-os.: 260 zł. Tel. 124220676.
2. Hotel "Bratniak", ul. Jabłonowskich 10/12, p.1-os.: 138 zł, p.2-os.: 198 zł. Tel. 124226100.
2. Hotel Profesorski "Pigoniówka", ul. Garbarska 7a, p.1-os.: 190 zł, p.2-os.: 300 zł. Tel. 124223008.
4. Hotel Collegium Medicum UJ, ul. Grzegórzecka 20, pokoje od 70 zł. Te. 124211454.
5. Hotel "Żaczek", al. 3 maja 5, p.1-os.: 90 zł, p. 2-os.: 140 zł. Tel. 126331914.
6. Hotel "Piast", ul. Piastowska 47, p.1-os.: 60/95 zł, p. 2-os.: 90-130 zł. Tel. 126223100.
7. Hotel Profesorski UJ, ul. Floriańska 49, p. 1-os.: 260 zł, p. 2-os.: 300-370 zł. Tel. 124291787.
8. Hotel "Alfa", ul. Reymonta 17, p.1-os.: 50-85 zł, p.2-os. 70-110 zł. Tel. 126372416.
9. Hotel "Novotel", ul. Kościuszki 5, p. 1-os.: 480 zł, p. 2-os. 540 zł. Tel. 122992900.
10. Hotel "Chopin", ul. Przy Rondzie, p. 1-os.: 217 zł., p.2-os.: 237 zł. Tel. 122990000.
11. Hotel "Fortuna", ul. Czapskich 5, p. 1-os.: 220 zł, p. 2-os. 290 zł. Tel. 124110806.
12. Hotel "Fortuna Bis", ul. Piłsudskiego 25, p. 1-os.: 220 zł, p.2-os.: 290 zł. Tel 124301077.
13. Hotel "Novotel Kraków Bronowice", ul. Armii Krajowej 11, p.1,2-os.: 298-367 zł. Tel. 126226400.
14. Hotel "Qubus", ul. Nadwiślańska 6, p-1-os.: 312 zł, p. 2--os.:384 zł. Tel. 123745100.
15 Hotel "System Pop", ul. Conrada 35, p. 1-os.: 174 zł, p. 2-os.: 199 zł. Tel. 122908000.
16. Hotel "Wielopole Guest Rooms", ul. Wielopole 3, p. 1-os.:274 zł, p.2-os. 396-450 zł. Tel. 124221475.
17 Hotel "WM Hotel System", ul. 29 Listopada 189, 1-os.: 199 zł, p.2-os.: 226 zł. Tel. 126144800.
18 Hostel "Delta", ul. Mazowiecka 6, p. 1-os.: 120zł, p.2-os.: 140zł. Tel. 126332111.
19 Hotel "Wyspiański", ul Westerplatte 15, p.1-os.: 200-340 zł, p. 2-os.: 240-360 zł. Tel. 124229500.
20. Hotel "Atlantic", ul. Stradomska 15, p.1-os.: 139 zł, p. 2-os.: 169 zł. Tel. 124221544.
21. Hotel "Kazimierz", ul. Miodowa 16, p. 1-os.: 240-260 zł, p. 2-os. 290-315 zł. Tel. 124216629.
22. Hotel "Kazimierz II", ul. Starowiślna 60, p. 1-os.: 240-260 zł, p. 2-os.: 290-315 zł. Tel. 124268070.
23. Hotel "Aneks", ul. Miodowa 18, p. 1-os.: 200 zł, p. 2-os. 240 zł. Tel. 124222884.
24. Hotel "Campanile", ul. Św. Tomasza 34, p. 1-os.: 369 zł, p. 2-os. 359 zł. Tel. 124242600.
25. Hotel "Logos", ul. Szujskiego 5, p. 1-os.: 260 zł, p. 2-os.: 330 zł. Tel. 126323333.
26. Hotel "Polonia", ul. Basztowa 25, p. 1-os.: 183 zł, p. 2-os.: 231 zł. Tel. 124221233.
27. Hotel "Classic", ul. Św. Tomasza 32, p. 1-os.: 300 zł, p. 2-os. 340 zł. Tel. 124240303.
28. Hotel "Alexander", ul. Garbarska 18, p. 1-os.: 280 zł, p. 2-os.: 380 zł. Tel. 124229660.
29. Hotel "Alexander II", ul. Zamenhoffa 14, p. 1-os.: 200 zł, p. 2-os.: 250 zł. Tel. 123515050.
30. Hotel "Secesja", ul. Paulińska 24, p. 1-os. 280 zł, p. 2-os.: 330 zł. Tel. 124307464.
31. Hotel "Royal", ul. Św. Gertrudy 26-29, p. 1-os.: 220-240 zł, p. 2-os.: 320-350 zł. Tel. 126184040.
32. Hotel "Polski Pod Białym Orłem", ul. Pijarska 17, 1-os.: 290 zł, 2-os.: 355 zł. Tel. 124221144.
33. Hotel "Poleski", ul. Sandomierska 6, p. 2-os.: 265-425 zł. Tel. 122605405.
34. Hotel "Mistia", ul. Szlak 73a, p-. 1-os.: 160 zł, p. 2-0s.: 200 z ł. Tel. 126332926.
35. Hotel "Abel", ul. Józefa 30, p. 1-os.: 160 zł, p. 2-os.: 200 zł. Tel. 12 4118736.
36. Hotel "Andels", ul. Pawia 3, p. 1-os.: 380 zł, p. 2-os.: 340 zł. Tel. 126600100.
37. Hoel "Astoria", ul. Józefa 24, p. 1-os.: 210 zł, p. 2-os. 270 zł. Tel. 124325060.
38. Hotel "Ascot", ul. Radziwiłłowska 3, p. 1-os.: 280 zł, p. 2-os.: 320 zł. Tel. 123840606.
39. Hotel "Atrium", ul. Krzywa 7, p. 1-os.: 240 zł, p. 2-os.: 260-280 zł. Tel. 124300203.
40. Hotel "Tournet", ul. Miodowa 7, p. 1-os.: 140 zł. 2-os.: 180 zł. Tel. 122920088.
41. Hotel "Europejski", ul. Lubicz 5, p. 1-os.: 195 zł, p. 2-os.: 240 zł. Tel. 124232510.
42. Hotel "Jordan", ul. Długa 7, p. 1-os.: 160 zł, p. 2-os.: 250 zł. Tel. 124300292.
43. Hotel "Matejko", pl. Matejki 8, p. 1-os.: 260 zł, p. 2-os. 320 zł. Tel. 124222737.
44. Hotel "Mikołaj", ul. Mikołajska 30, p. 1-os.: 225 zł, p. 2-os.: 240 zł. Tel. 124295808.
45. Hotel "Pod Wawelem", ul. Na Groblach 22, p. 1-os.: 250 zł, p. 2-os.: 300 zł. Tel. 1242626256.
46. Hotel "Monopol", ul. Św. Gertrudy 6, p. 1-os.: 190 zł, p. 2-os. 190 zł. Tel. 124227666.
47. Hotel "Regent", ul. Bożego Ciała 9, p. 1-os.: 160 zł, p. 2-os.: 160 zł. Tel. 124306234.
48. Hotel "Trzy Kafki", al. Słowackiego 29, p. 1-os.: 50 zł, p. 2-os.: 70 zł. Tel. 126328829.
49. Hotel "Trzy Kafki Plus", ul. Dolnych Młynów 9, p. 1-os.: 80 zł, p. 2-os.: 100 zł. Tel. 126324856.
50. Hotel "Wawel", ul. Poselska 22, p. 1-os.: 330 zł, p. 2-os.: 460 zł. Tel. 124241300.
51. Hostel "Deco", ul. Mazowiecka 3a, p. 1-os. 110 zł, p. 2-os. 130-170 zł. Tel. 126310745.
52. Hostel "Flamingo", ul. Szewska 4, p. 2-os. 85-90 zł.: Tel. 124220000.
53. Pokoje Gościnne "Antica", ul. Czarnowiejska 76, p. 1-os.: 150 zł, pok. 2-os.: 250 zł. Tel. 126312350.
54. Hotel "Sodispar", ul. Lubelska 12, p. 2-os.: 200 zł. Tel. 126312630.
BARY I RESTAURACJE W POBLIŻU MIEJSC OBRAD
Bary:
Bohema, ul. Gołębia 2, tel. 012 430 26 83, fax: 12 422 84 23
Chimera (bar sałatkowy), ul. Św. Anny 3, tel. 12 423 21 78
Convivium, Collegium Novum, ul. Gołębia 24 (parter)
Dalia. Kebab, ul. Szewska 11, tel.: 12 429 14 98
Dionisos, pl. Dominikański 4, tel. 601 483 265
Dom Polonii, Rynek Główny 14, tel. 12 422 63 41
Dookoła Świata, ul. Szewska 16, tel. 12 422 42 51
Faraon. Kebab, ul. Grodzka 41, tel.: 12 421 32 60; ul. Wiślna 5, tel.: 12 422 73 55
Gruzińskie Chaczapuri, Grodzka 3, tel. 12 432 26 00, św. Anny 4, 12 422 61 28
Kawaleria, ul. Gołębia 4, tel. 12 430 24 32
Kebab-Bar, ul. Szewska 25, tel.: 12 429 49 55
Ratuszowa, Rynek Główny 1, tel. 12 421 13 26
Różowy Słoń (bar sałatkowy), ul. Straszewskiego 24, tel. 12 422 10 00
Słodki Wenzl, Rynek Główny 19, tel. 12 429 57 12
Sushi Bar, Rynek Główny 19, tel. 12 429 52 99
Taco Mexicano, Rynek Główny 19 , tel. 12 429 52 99
Trattoria Soprano, ul. Św. Anny 7, tel. 12 422 51 95
Zapiecek, ul. Floriańska 20, tel.: 12 422 13 45
Restauracje:
Cechowa, ul. Jagiellońska 11, tel. 12 421 09 36
Cyrano de Bergerac. Restauracja francuska, ul. Sławkowska 26, tel. 12 411 72 88
Corleone SC. Restauracja. Kuchnia włoska, ul. Poselska 19, tel.: 12 429 51 26
Guliwer, Bracka 6, tel.: 12 430 24 66
Nostalgia, ul. Karmelicka 10, tel. 12 425 42 60
Orient Ekspres, ul. Stolarska 13, tel.: 12 422 66 72
Redolfi, Rynek Główny 38, tel. 12 423-05-79
I wiele, wiele innych...